vagystės


Per pastaruosius 4-5 metus Lietuvos interneto vartotojų skaičius padvigubėjo, bet kompiuterinio raštingumo lygis sumažėjo. Kažkas panašaus, lyg duoti automobilius visiems iš eilės, netgi tiems, kurie neturi vairuotojo pažymėjimo. Situacija keliuose būtų panaši į situaciją šiandieniniame internete.

Norėdami palengvinti tavo gyvenimą virtualiame pasaulyje, mes tau priminsime keletą paprastų, bet labai svarbių taisyklių.

1) Turėk kantrybės - perskaityk šį tekstą, netgi jeigu manai, kad žinai viską. Tai užtruks mažiau, nei 5 minutes.

2) Būk įtarus(-i). Du kartus pagalvok prieš atidarydamas(-a) nežinomą bylą, atsiųstą elektroniniu paštu. Būk atsargus(-i) netgi jeigu pažįsti asmenį, kuris tau atsiuntė šį laišką - pirma, būna, kad pasitaiko piktybiškų draugų, antra, kai kurie virusai nustato kokį tik nori siuntėjo adresą, jam apie tai nieko nežinant. Tai gali reikšti, jog tavo draugo kompiuteris yra užsikrėtęs virusu, kuriuo taip pat gali būti apkrėstas ir tavo kompiuteris.

Įvairios bylos taip pat gali atkeliauti per MSN, ICQ, Skype arba tu jas gali atsisiųsti su tokiomis programomis, kaip FTP ar Kazaa. Visąlaik įsitikink, jog tai yra ta byla, kurios tu ir norėjai. Patikrink ją su antivirusine programa. Pvz., tavo draugo nuotrauka tikrai negali turėti *.exe galūnės.

3) Būk atsargus(-i). Niekada nesakyk savo slaptažodžių nepažįstamiems asmenims, niekam neleisk naudoti savo el.pašto, internetinio banko sąskaitos ar anketos. Niekada neužsirašinėk savo slaptažodžių - pagalvok, kas gali nutikti, jeigu kas nors ras lapelį ar dokumentą su visais tavo slaptažodžiais. Atsimink savo slaptažodžius. Jei kas nors sužinojo tavo slaptažodį - iš karto jį pakeisk.

Susigalvok kuo sudėtingesnius slaptažodžius. Tavo katės vardas nėra pats geriausias variantas. Ir tavo draugo katės vardas nelabai tinka. Galima sugalvoti tikrai sudėtingų slaptažodžių, kuriuos būtų paprasta įsiminti. Pvz. kokio nors eilėraščio eilučių pirmosios raidės. Nenaudok vieno ir to pačio slaptažodžio visur.

3) Būk paranoiškas(-a). Jei nepažįstamas asmuo naudojasi tavo kompiuteriu, stebėk, ar jis neįrašinėja jokių programų, kurios gali saugoti slaptažodžius. Tai gali daryti ir tavo draugai - tavo slaptažodžiai juos gali dominti dar labiau. Moralas: tavo kompiuteris yra skirtas tik tau. Jei kas nors nori pasinaudoti tavo kompiuteriu, neleisk to daryti, arba bent jau stovėk šalia ir žiūrėk kas yra daroma. Gali būti, jog tai pasirodys nelabai mandagu - paaiškink savo draugui, jog tame nėra nieko asmeniško. Tavo draugas turėtų suprasti. Jeigu nesupras - tuomet labai gerai, kad stebi, ką jis/ji veikia.

Jeigu naudojiesi kompiuteriu mokykloje, darbe, interneto kavinėje, ar pas ką nors svečiuose, neįvedinėk ten savo svarbių slaptažodžių ir neįvedinėk svarbios informacijos. Beveik viską įmanoma išsaugoti ir dauguma duomenų iš tiesų yra išsaugojami.

4) Imkis atsargumo priemonių. Antivirusinės programos, programos skirtos šalinti spyware ir ugniasienės yra tavo draugai. Jeigu dar nežinai, kas tai yra, tai būtų pats metas išsiaiškinti.

Pavyzdžiui, mašinos vairuotojas tikrai žino, kas yra greičių dėžė ir kaip ji veikia arba kokią funkciją atlieka vairas. Mašinos būklė ir žmonių gyvybė priklauso nuo šių žinių. Mūsų atveju, pinigai esantys tavo internetinio banko sąskaitose, el.pašto dėžutės ir daugelis kitos tavo asmeninės informacijos bei visas jos saugumas priklauso nuo tavo žinių. Skaityk knygas, konsultuokis su labiau patyrusiais draugais, pakalbėk su savo informatikos mokytoju.

5) Nuolatos atsinaujink. Apsaugos priemonės yra naudingos, tačiau jos pasensta. Nuolatos atsiranda naujų virusų, tad tavo apsauginės programos sensta su kiekviena diena. Laimei, jas galima automatiškai atnaujinti. Jeigu tau nepavyksta atnaujinti savo apsauginių programų, paprašyk, kad kas nors tau padėtų.

Operacinė sistema taip pat turi būti atnaujinama. (pvz.: Windows, Linux). Kai perki, išsiaiškink, kaip tai padaryti. Jeigu tau to padaryti nepavyksta - paprašyk pagalbos.

- esmė yra ta, jog operacines sistemas išrado žmonės. Šie žmonės gali pridaryti klaidų, dėl kurių kai kurie ne itin geri asmenys gali gauti priėjimą prie tavo kompiuterio. Ir tu jau turbūt supratai, kaip šie blogi žmonės gali tą priėjimą panaudoti. Laimei, operacinių sistemų kūrėjai randa savo klaidas ir jas ištaiso. Būtent šios klaidos ir yra taisomos atnaujinant operacines sistemas.

Lygiai taip pat atnaujink savo naršyklę, jei ši nėra atnaujinama kartu su operacine sistema.

6) Neprarask vilties. Jeigu tavo slaptažodis buvo pavogtas ar praradai pvz., savo MSN prisijungimą, kreipkis į policiją. Tai yra kriminalinis nusikaltimas!